Strona główna
Pompy ciepła - rodzaje i zastosowanie
Pompy ciepła - rodzaje i zastosowanie

Pompy ciepła - rodzaje i zastosowanie

03.07.2024

Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w zakresie ogrzewania domów, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką. Dzięki temu systemowi można uzyskać znaczne oszczędności na kosztach energii, a także korzystać z ekologicznego źródła energii. W Polsce coraz więcej osób decyduje się na montaż pomp ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne. W artykule przedstawimy różne rodzaje pomp ciepła oraz ich zastosowanie w połączeniu z fotowoltaiką.

 

Rodzaje pomp ciepła

 

Pompy ciepła można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od źródła energii, z którego korzystają. Najbardziej popularne są pompy powietrzno-wodne, które pobierają energię z powietrza zewnętrznego i przekazują ją do instalacji grzewczej opartej na wodzie. Pompy gruntowe wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie, natomiast pompy wodno-wodne korzystają z energii zawartej w wodzie gruntowej. Istnieją również pompy powietrzno-powietrzne, które przekazują energię bezpośrednio do systemu grzewczego opartego na powietrzu, jednak są one rzadziej stosowane w Polsce.

 

Zastosowanie pomp ciepła w ogrzewaniu

 

Pompy ciepła doskonale sprawdzają się w systemach ogrzewania domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych o niskim zapotrzebowaniu na energię, takich jak domy pasywne. Dzięki swojej wydajności i ekologicznemu charakterowi pompy ciepła pozwalają na osiągnięcie komfortu termicznego przy niższych kosztach eksploatacji niż tradycyjne systemy oparte na gazie czy oleju opałowym. Ponadto pompy ciepła mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej oraz do wspomagania systemów wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

 

Korzyści z połączenia pomp ciepła z fotowoltaiką

 

Połączenie pomp ciepła z instalacją fotowoltaiczną daje wiele korzyści. Przede wszystkim energia elektryczna wyprodukowana przez panele słoneczne może być wykorzystywana do zasilania pompy ciepła, co pozwala na dodatkowe oszczędności na kosztach energii. W Polsce coraz więcej firm oferuje montaż takich kompleksowych systemów, które są nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne. Ponadto dzięki możliwości sprzedaży nadwyżek energii do sieci energetycznej inwestycja w fotowoltaikę może się szybko zwrócić.

 

Dofinansowanie na pompy ciepła i fotowoltaikę

 

W Polsce istnieje wiele programów dofinansowania, które ułatwiają inwestycje w pompy ciepła oraz fotowoltaikę w Jarosławiu i innych miejscowościach. Jednym z nich jest program "Czyste powietrze", który oferuje dotacje na wymianę starego systemu grzewczego na pompę ciepła, a także na montaż instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie może wynieść nawet 90% wartości inwestycji, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Warto również pamiętać o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odliczenie części kosztów inwestycji od podatku dochodowego.

 

Podsumowując, pompy ciepła to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących ekologicznego i ekonomicznego systemu ogrzewania. Połączenie z fotowoltaiką pozwala na dodatkowe oszczędności oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Warto zatem rozważyć montaż takiego systemu, zwłaszcza że w Polsce istnieje wiele możliwości uzyskania dofinansowania na tego typu inwestycje.