Prawo autorskie

By | 20:58 1 comment

Co to są prawa autorskie ?

To nic innego jak ogół praw , które przysługuje twórcy danego utworu.  Twórca ma pełne prawo do tego by decydować o tym kto i w jaki sposób będzie korzystał z danego utwory , a co za tym idzie czerpał z niego korzyści. 
 
 
Co zaliczamy do praw autorskich?

W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory (art. 1 ust. 2 ustawy o prawie autorskim): wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe)

Prawo autorskie – co obejmuje i jakie rozróżnia się rodzaje

Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych prawo autorskie dotyczy każdej twórczości mającej charakter indywidualny, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia. 

Prawo autorskie dzielimy na : majątkowe oraz osobiste. 

Prawo majątkowe jak sama nazwa Nam to sugeruje to takie z którego czerpane są korzyści finansowe z określonej twórczości.  Podmiotem praw majątkowych oprócz twórcy mogą być też inne osoby . 

Prawo osobiste wynika ze związku nazwiska autora z jego dziełem. Powstają one zawsze na rzecz danego twórcy.

Musimy sobie zdawać sprawę z tego , że przywłaszczenie sobie czyjejś twórczości oraz wzbogacenie się na niej bez właściwej zgody wiążę się z karą grzywny , a nawet pozbawieniem wolności do lat trzech.


Co zrobić aby nie łamać praw autorskich?

Jest kilka możliwości:

  • jeżeli wybieramy domenę to postawmy tylko na tę , która jest publiczna
  • utwór ma ściśle określone elementy , według prawa autorskiego  - wykorzystujemy tylko te , które nie są zaliczane jako utwór
  • bez zgody autora danego utworu - nie róbmy z nim zupełnie nic 
  • jeżeli już chcemy korzystać z utworów to skorzystajmy tylko z tych , które są udostępnione na „wolnych” licencjach creative commonsJak długo trwa prawo autorskie?

Prawa autorskie zyskuje autor już w momencie utworzenia danego dzieła, nawet jeśli dane dzieło jest jeszcze niekompletne.  Takie prawa autorskie wygasną dopiero po 70 latach od śmierci danego autora. Jeżeli twórców danego dzieła było więcej to takie prawa wygasają 70 lat po tym jak umrze ostatni z jego współautorów. 


Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje mnie do dalszej pracy. Staram się w 1 kolejności odwiedzać blogi, które pozostawiają ślad u mnie.

Proszę o NIE SPAMOWANIE trafię do Was :)