Dzielnica cudów. Nasz PRL, lata 80

By | 13:28 18 comments

Dzielnica cudów. Nasz PRL, lata 80


Autor: 

Norbert Grzegorz KościeszaNorbert Grzegorz Kościesza - autor niezależny, twórca takich publikacji, jak Psy Prewencji i Folwark komendanta, które jako bestsellery długo gościły na topkach księgarń i były entuzjastycznie przyjęte przez czytelników literatury faktu, dziś przedstawia swą nową książkę.

Publikacja „Dzielnica cudów”, której autorem jest Norbert Grzegorz Kościesza, odsłania przed czytelnikiem to, co dotąd znane było tylko tym, którzy żyli w latach 80, w czasach późnego PRL-u.

Prezentowana książka, przenosi i zabiera czytelnika w pełną niespodzianek podróż do tytułowej dzielnicy, świata pełnego kontrastów. Niebezpieczeństw, a zarazem dziecięcej beztroski, do świata mającego wywołać wiele emocji, tych wesołych i tych smutnych. Książka ma sprawić, że czytelnik będzie się śmiał, płakał lub wspominał miniony czas, jego młodości.Autor przedstawia, jak funkcjonowała kiedyś młodzież, jak się bawiła, uczyła i co robiła. Opisuje wszystko prostym i zrozumiałym językiem, który jest przyswajalny tak dla osób, które pamiętają lata 80, jak i czytelników z młodszego pokolenia. Opisuje w zabawny sposób wybrane z życia dzielnicy historie, opowiadające o minionej epoce, która odeszła i została prawie zapomniana. W interesujący, niebanalny sposób autor ujawnia obraz życia pełnego barw, uwzględniając jego blaski i cienie.

Jeśli czujesz, że chcesz spojrzeć wstecz, zobaczyć dzielnicę, których za PRL-u były setki w Polsce, ta publikacja jest właśnie dla ciebie.

A jeśli jesteś zbyt młody, by pamiętać tamte minione lata, sprawdź z jakimi przeciwnościami mierzyli się twoi rodzice i dziadkowie, i zobacz co sprawiało im radość.Jestem osobą , która miała to szczęście lub też pecha i nie żyła w latach 80 tylko trochę później. Z miłą chęcią przeczytałam książkę by poznać inny świat ten, który jest mi obcy .  Spodziewałam się nudnej książki z opowieścią jak to było ciężko kiedy na świecie wszystkiego brakowało a żeby coś dostać trzeba było nie tylko swoje odstać w kolejce , ale przede wszystkim należało mieć na daną rzecz kartkę. Już po kilku przeczytanych kartkach okazuje się , że autor w tak zabawny sposób opisał te czasy , że nie raz popłakałam się ze śmiechu.  Książka będzie idealna dla osób, które żyły w tych czasach i chcą je powspominać , ale będzie też fajną propozycją dla osób które tego świata nie doświadczyły i chcą porównać go z tym w którym aktualnie żyją.  Czy wyobrażasz sobie , że nie ma supermarketów w których jest wszystko ? czy dopuszczasz do siebie myśli że dziecko może nie dostać kolacji i ma iść spać ? czy wyobrażasz sobie całkiem inne życie w którym dzieci wychowują dzieci ?


Na początku w książce znajdziemy słowniczek ,  w którym rozwiejemy swoje wątpliwości co do znaczenia nieznanych Nam słów. Następnie książka została podzielona jakby na rozdziały. W każdym z nich znajdziemy opowieść na dany temat . O czym możemy poczytać ?  


Nasz PRL :  " W czasach , gdy dzieci bawiły się na podwórku , na dworze lub na polu , gdy ojciec nie żałowała pasa , jak się oś zbroiło i matka nie dała kolacji , jak spóźnialiśmy się do domu albo po prostu zabrakło, bo rodzeństwo zjadło " . 


Dzielnica : To tutaj dowiemy się jak wyglądało miejsce w którym mieszkali bohaterowie za czasów PRL , co takiego robili i czym zajmowali swój czas. " Nie byliśmy grzecznymi dzieciakami , a zabytkowe kamienice na mojej ulicy drżały od naszych krzyków i mocnego tupotu małych stóp" .


Jurek i Jastrząb : Jakie psikusy robili chłopcy ? Jak spędzali czas ? Jakie zadanie miał ich gang ? "Czasami swoje mamusie wysyłały swoje pociechy , aby szły po ojców do zakładu i bezpiecznie odeskortowali do domu na obiad".Szaber : To w tym rozdziale dowiemy się skąd mamy brały owoce np: na przetwory. "Powiedział mi , że za ciency jesteśmy,  żeby okraść jego ogród". Czy szaber to coś złego ?


Opał na zimę : Skąd w tamtych ciężkich czasach mieli opał ? czy zdobywali go legalnie ? Czy każdy miał równe prawa ? W jaki sposób opał był dostarczany ? " Zima dla nas dzieciaków w czasie PRL-u była najlepszym okresem w życiu". 


Zima : " Gdy spadł pierwszy śnieg , to od razu na dzielnicy robiło się jakoś weselej ".  Jak wyglądała zima , gdzie śnieg sypał nieustannie przez kilka dni , kiedy mróz był bardzo duży ? Jak sobie wtedy radzono ?


Fikimkomaj : Czy Mikołaj istniał ? a może jednak śmierdział ?  Czy dzieci czekały na Mikołaja ? Czy cieszyły się tak bardzo jak dzisiejsze dzieci z tego cudnego dnia ? Jakie prezenty dostawali ? " Mikołaju, Mikołaju, następnym razem dostaniesz po jaju! . "


Kolejki i Święta : Po co były kartki żywnościowe ? Co można było kupić w sklepie ? Co gościło na stole podczas Świąt ? Czy był to czas szczęśliwy ? "Ludzie w tamtych czasach żartowali, że najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to Iza i Ania. A to dlatego , że stało się w kolejkach i za cukrem , i za masłem , i za mięsem , a w sklepach nie było ani cukru ,ani masła, ani mięsa."

Szkoła : Czy rodzice odprowadzali dzieci pod same drzwi szkoły tak jak jest teraz ? Czego uczono się w szkole ? Jacy byli nauczyciele ? Czy fartuszek i tarcza to elementy obowiązkowe ? " Rodzice rzadko pomagali nam odrabiać zadania domowe. "

Ministranci :  Czy kościół był czymś ważnym ?  Jak wyglądała Pierwsza Komunia ? Jakie prezenty dostawały dzieci na Komunię ? 

Gry, zabawy i  nie tylko : Jak spędzały swój wolny czas dzieci  ? Czy świat bez telefonu w ręce jest fajny ? Czy dzieci były szczęśliwe, gdy mogły wszystko dotykać ? "Nasze psy i koty, robiły kupę chciały i nikt złego słowa nie powiedział ."

Takie to były czasy : mega ciężka , mega inne niż dzisiejsze , ale mimo wszytsko bardzo szczęśliwe . Czasy w których każde dziecko szanowało rodzica , liczyło się z jego zdaniem . Czasy w których dzieci potrafiły bawić się bez drogich zabawek , telefonów i komputerów. 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Komfort wszędzie tam, gdzie nie ma stałych rozwiązań ? To możliwe dzięki sprawdzonym rozwiązaniom tymczasowym takim jak możliwość wynajęcia :  tymczasowych toalet oraz kontenerów. ALFA PARTNER to firma z 10-lentnim stażem na rynku, która zadba nawet o najbardziej wymagającego klienta.
Nowszy post Starszy post Strona główna

18 komentarzy:

 1. Myślę, że warto przeczytać taką książkę, mimo że to już przeszłość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Urodziłam się w latach 80 ale jakoś nigdy mnie tematyką tamtych czasów nie interesowała

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka wygląda na ciekawą. Ogólnie to jesteśmy obecnie na dobrej drodze, żeby tamte czasy wróciły, ale niestety nie w ich pozytywnych aspektach.

  OdpowiedzUsuń
 4. bardzo lubię taką tematykę, uwielbiam poznawać smaczki towarzysko-kulturalne i czerpać z nich inspiracje :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chętnie przeczytam, lubię tego typu książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Za młoda jestem, żeby pamiętać tamte czasy, dlatego chętnie sięgnę po tę książkę, żeby dowiedzieć się co nieco. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że sięgnę po ten tytuł. ��

  OdpowiedzUsuń
 8. Lata osiemdziesiąte, to lata kiedy się urodziłam, ale po książki o takich czasach w sumie nigdy nie sięgałam. Może to zmienię?!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie zagłębiałam się w tą tematykę, ale dla zainteresowanych to na pewno dobra lektura.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytam takich książek, bo nie lubię. Ale wiesz, że z przyjemnością sięgam po inne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jako rocznik 83 zapewne byłaby to dla mnie istna podróż do świata dzieciństwa! Lubię czytać o tym okresie, był taki przaśno-straszno-śmieszny.

  OdpowiedzUsuń
 12. Z ciekawością przeczytam, lubię opowieści z dawnych lat

  OdpowiedzUsuń
 13. Zainteresowała się tą książki. Czemu nie przeczytać jej . Muszę po nią sięgnąć w niedługim czasie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Może sięgne po tą książkę, bo jakoś nigdy nie interesowałam się tą tematyką i trzeba się czegoś nowego dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie przeniosę się w książce do tamtych czasów

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawa propozycja lektury na zimowe popołudnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ostatnio złapałam bakcyla na punkcie książek i seriali z fabułą umieszczoną właśnie w latach 80-90. Chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 18. Z chęcią przeczytam. Te czasy znam tylko z opowieści

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje mnie do dalszej pracy. Staram się w 1 kolejności odwiedzać blogi, które pozostawiają ślad u mnie.

Proszę o NIE SPAMOWANIE trafię do Was :)