Plastrowanie sposobem na ból mięśni.

By | 08:23 32 comments


Plastrowanie dynamiczne
 (inaczej Kinesio Taping) – metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, jest jedną z metod plastrowaniaZostała opracowana i spopularyzowana na początku lat osiemdziesiątych przez Japończyka Dr Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej specjalnie wytworzony plaster – Kinesio Tex Gold. Jest to plaster nieograniczający ruchów, rozciągający się tylko na długość, o ciężarze i grubości zbliżonych do parametrów skóry. Jest odporny na działanie wody i nie powoduje uczuleń dzięki specjalnemu klejowi, którym jest nasączony z jednej strony. Kolory aplikacji nie mają żadnych dodatkowych działań. - Wikipedia 
Mięśnie są elementem ludzkiego ciała , są potrzebne do poruszania, przemieszczania czy też dźwigania. Wszystkie czynniki mają wpływ na krążenie limfatyczne. Niestety każde zaburzenie i nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni powoduje różne objawy całego organizmu. Wtedy też potrzebne jest zasięgnięcie rady lekarza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Najbardziej narażeni na kontuzje są sportowcy choć nie jest to reguła. Fizjoterapeuci polecają stosowanie na obolałe miejsca taśmy kinesiotapingu. 


W jakiej dziedzinie stosowane są taśmy :

 • w medycynie sportowej
 • rehabilitacji
 • ortopedii
 • reumatologii
 • neurologii
 • pediatrii
 • ginekologii
 • onkologii
Wskazanie do plastrowania :

 • dolegliwości bólowe
 • kontuzje
 • bóle reumatyczne , pooperacyjne
 • problemy z krążeniem
 • rozstępy po ciąży
 • niedowład kończyn górnych i dolnych
 • stymulacja słabych mięśni

Sposoby rozciągania taśm :

- Y - polega na rozcięciu pasma tylko do połowy, przypomina literę Y. Ma najczęstsze zastosowanie w leczeniu urazów mięsni i więzadeł.
- I – wyglądem przypomina prosty pas plastra. Zalecany w szczególności u osób po zabiegach chirurgicznych, w miejscowych dolegliwościach bólowych oraz w metodzie funkcjonalnej.
- X – polega na takim rozcięciu by powstało skrzyżowanie dwóch taśm. Zazwyczaj wykorzystywane przy leczeniu mięśni o wielobrzuścowej budowie, a także przy oddziaływaniu jednocześnie na dwa stawy.
- Fan – ta metoda przycięcia odwzorowuje się na technice Y, jednakże koniec ma więcej rozgałęzień, bo ok. 4-5. Technika ta ma zastosowanie przy występowaniu obrzęków limfatycznych.
- Web – (inaczej nazywana jako "sieć") - rozcięcie plastra wykonuje się w taki sposób, że na końcach są bazy, natomiast w środku taśma jest przecięta na kilka pasków. Są stosowane w szczególności przy różnego rodzaju obrzękach i stłuczeniach. 

Kolory taśm :

- niebieskim – pomaga w rozluźnianiu mięśni i stawów,
- różowym – powoduje zwiększenie mięśni napięciowych,
- cielistym
- czarnym

Istnieją również taśmy do tapingu. Taśmy tejpy dzielą się na sztywne i elastyczne. Taping sztywny służy do zmniejszania zakresu ruchu w stawach, zabezpieczając je przed kontuzjami podczas uprawiania sportu. Plastry tejpy stosowane w tej metodzie dostępne są w dwóch rodzajach pokryte klejem w całości lub z klejem nałożonym w paski. Najpopularniejsze są taśmy sztywne w kolorze białym, wykonane z bawełny. Ze względu na ograniczenia ruchomości w oklejanym miejscu taśmy ściąga się bezpośrednio po zakończeniu aktywności na czas której zostały naklejone.


Plastry są coraz bardziej popularne i zyskują sympatię u coraz większej ilości ludzi przede wszystkim dzięki swojej cenie oraz działaniu. Nowszy post Starszy post Strona główna

32 komentarze:

 1. Nie stosowałam jeszcze takich plastrów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O metodzie tej słyszałam. Warto wiedzieć, że jest taka możliwość w razie potrzeby.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam już kiedyś o takich plastrach. Osobiście się z nimi nie spotkałam dlatego ten wpis to dla mnie dawka nowości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej metodzie, koleżanka korzystała z niej i była zadowolona. Super, że plastry stają się coraz bardziej popularne. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam jeszcze o tego typu metodzie w leczeniu. Zaciekawiłaś mnie, muszę poczytać na ten temat więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam ani sama nie musiałam stosować tej metody w leczeniu. Jednak dobrze wiedzieć,że coś takiego istnieje

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam o tej metodzie, ale jeszcze nie miałam potrzeby stosować.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Tejpy" potrafią uratować dzień..Niestety wiem coś o tym - czasami jak "wejdzie" gdzieś jakiś ból to człowiek szuka każdej możliwej drogi ratunku..

  OdpowiedzUsuń
 9. parę razy miałam okazję widzieć jak nakleja się takie taśmy, byłam zdziwiona ich pozytywnym działaniem

  OdpowiedzUsuń
 10. Nigdy nie stosowałam takich plastrów :) widziałam u wielu sportowców :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj tak, plastrowanie uratowało moją nogę przed gipsem. Swego czasu złamałam palec i, myśląc, że to tylko stłuczenie, chodziłam prawie miesiąc bez gipsu. Gdy zobaczył w końcu mnie ortopeda, to zostało tylko palstrowanie, bo pęknięta kość już się zrastała.

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś mija babcia używała takich plastrów. Ja jakos nie miałam okazji moze jeżeli będę potrzebować to się skusze.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam okazji testować plastrów :)

  OdpowiedzUsuń
 14. O metodzie tej usłyszałam podaz pierwszy 3 lata temu,kiedy lekarz rozważałem plastrowanie mojej nogi po dość dużym wypadku. Jednak to nie nastąpiło, natomiast w tamtym czasie, mega się tym zainteresowałam. Uważam, że każdy powinna znać tą metodę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzięki za posunięcie pomysłu na dolegliwości bólowe mojej mamy. Polecę jej wypróbować takie taśmy. Ja jedynie widziałam je u sportowców.

  OdpowiedzUsuń
 16. Znam tą metodę. Miałam kiedyś założone takie plastry i faktycznie pomagają na ból.

  OdpowiedzUsuń
 17. nigdy nie słyszałam o takiej metodzie, ale sportowcy z pewnością z niej korzystają

  OdpowiedzUsuń
 18. Słyszałam o tej metodzie, ma zbawienny wpływ na bóle mięśni.

  OdpowiedzUsuń
 19. O coś dla mojego męża, codziennie prosi o masowanie

  OdpowiedzUsuń
 20. O metodzie słyszałam, ale nie stosowałam na sobie :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jak mam uciążliwe problemy z kolanem to obklejam się tymi plastrami :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mój mąż uprawia body tapeing i bardzo sobie chwali :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mój tato często miewa bóle mięśni i stosuje takie plastry. Z tego co widzę to dobra metoda. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie miałam okazji używać takich platrów, ale dobrze wiedzieć :) Przyda się na przyszłość, gdyby ktoś potrzebował :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Mój mąż stosuje ten sposób i wiem że poleca.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ciekawa sprawa, nie słyszałam jeszcze o tym :)

  OdpowiedzUsuń
 27. sama testowałam i polecam, choć najlepsze na bóle mięśni są ćwiczenia :) rozciąganie, bieganie, rowery, siłownia, wtedy mięśnie są mocniejsze i mniej bolą :)

  OdpowiedzUsuń
 28. a jakieś sposoby na ból mięśni brzucha, ale u dziecka? maluch ma często kolki i chcę mu pomóc, tylko nie wiem które sposoby na kolki u noworodków faktycznie działają :(

  OdpowiedzUsuń
 29. fajnie że o tym piszesz, mi taping bardzo pomógł po urazie. na pewno zmniejszył ból mięśni i przyspieszył rekonwalescencję. robiłam sobie też gorące kąpiele z dodatkiem olejów eterycznych, przydały się też waporyzatory do suszu dla relaksacji

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za każdy komentarz, który motywuje mnie do dalszej pracy. Staram się w 1 kolejności odwiedzać blogi, które pozostawiają ślad u mnie.

Proszę o NIE SPAMOWANIE trafię do Was :)